Home

How much did flour cost in 1930

How much did a 2 pound bag of flour cost in 1930? - Answer

0.25 cent. Earn +5 pts Q: How much did a 2 pound bag of flour cost in 1930?How much did a 2 pound bag of flour cost in 1930 1930s Cost Of Food. Below and how much food and groceries cost in the 30's . These Prices were all taken from newspaper adds around the country . Fresh Meat and Vegetables. Shoulder of Ohio Spring lamb 17 cents per pound Ohio 1932 ; Sliced Baked Ham 39 cents per pound Ohio 193

Food Groceries and Toiletries in the 1930's prices 50

1930-1939 1940-1949 Shows average prices of bread in England for each year from 1660-1899 on pages 27-35. Source: Three Centuries of Prices of Wheat, Flour and Bread historical prices, historical wages, how much did things cost, how much was rent, median wage, minimum wage, pay,. Shows average prices of bread in England for each year from 1660-1899 on pages 27-35. Source: Three Centuries of Prices of Wheat, Flour and Bread (not a government document). The introduction to this table explains that these prices are for the type of bread consumed by lower middle classes, not the fancy bread ANNUAL INCOME 1932-1934: Airline Pilot $8,000 Airline Stewardess $1,500 Apartment House Superintendent $1,500 Bituminous Coal Miner $1,50 Domestic lager beer, which sold for about $10.50 a barrel in 1918, cost anywhere from 15 cents to $1 or more a quart by 1930 (that is, $160 or more a barrel, depending upon the quality of the beer). Domestic spirits, which averaged $1.39 a quart in 1918, soared to an average of $4.01 a quart by 1930 Wheat Prices - 40 Year Historical Chart. Interactive chart of historical daily wheat prices back to 1975. The price shown is in U.S. Dollars per bushel. The current price of wheat as of July 12, 2021 is $6.4075 per bushel. Show Recessions Log Scale. Download Historical Data. Export Image

1920's Home Food Prices Home 1930s Food Prices 1940s Food Prices 1950s Food Prices 1960s Food Prices 1970s Food Prices 1980s Food Prices 1990s Food Prices Price Basket Food Etc 2020 . 1920s Cost Of Food. Below and how much food and groceries cost in the 20's . Flour 5 lbs. 41. 1930. When the Great Depression began in 1929, prices dropped as fewer people could afford milk and eggs, but farmers still had them to sell. From the 1920s to the 1930s, the price of a gallon of milk, for instance, dropped nearly 10¢ (a big percentage) Find retail prices of various food items in the United States from 1890 through 2015

Prices of a family budget of staple foods, fuel and lighting, and rent, for 60 cities in Canada, 1920, 1926, and 1928 to 1936 Archived Content Information identified as archived is provided for reference, research or recordkeeping purposes Plagued by the record free world wheat crop of 1928 of 4.7 billion bushels, which left a 1/2 billion bushels surplus, wheat prices were now plumbing unknown depths in response to the Great Depression and the huge 1930 crops. Prices in Liverpool were just a few cents higher than the all time low of 1654, in records that went back to 1594 During the 1930s, Flour Sacks Were Printed With Patterns. The Reason Why Blew Me Away. If your grandparents ever shared stories from their youth, chances are they probably talked about The Great Depression. Times were difficult for many families who did everything to make ends meet as unemployment was extremely high I can confirm these prices, I inherited family ledgers from the 1880's, east coast rural general store in New England, and the price of eggs and made goods shocked me. Shoes cost a fortune, nearly as much as rent or mortgage. Think about paying $900+ for a plain pair of yellow, steel toe workboots, or 1/10th of that for one dozen eggs

If a 2 lb. loaf should have cost about 3d., a 4 lb. loaf should have sold for about 6d., as Parson Woodforde says it did. The graph below shows what a loaf actually cost. The variations between one year and another were dramatic, to say the least. A loaf that sold for 4d. in 1706 cost more than twice as much just three years later The Great Depression. In the 1930s, during the great depression $15.50 would be equivalent to one dollar today. Weekly salary was around $12 if you managed to find a job. The cost of living back then was only a fraction of what it is today. The different in average salary is somewhere around $56,000. The average cost of living is $60,000 per year 1930 12 cents, 1940 20 cents, 1950 30 cents, 1960 45 cents, 1970 70 cents, 1980 99 cents, 1990 89 cents, 2009 $3.99, 2013 $4.68, Some of the above can be explained due to the inflation over 80 years, but there are also many other reasons why some prices increased dramatically (Housing Bubbles. How much did a house cost in 2020 How Much Did Things Cost in 1900? According to the Federal Reserve Bank of Minneapolis, $1 in 1900 was equivalent to approximately $28 in 2013. The average yearly wage was $432, and a steam-powered car cost $1,000. The average home in America sold for approximately $5,000 in 1900. In 1900, shoppers could buy a 5-pound bag of flour for 12 cents

A recipe for Baking Powder Biscuits, as noted in Rita Van Amber's Stories and Recipes of the Great Depressionof the 1930s, Vol. II, (1986-93, p. 29), includes two cups of flour, one tablespoon of baking powder, 1/2 teaspoon of salt, 1/4 cup of shortening, and 3/4 cup of milk or buttermilk. These ingredients were lightly mixed, dropped by a. How much did a house cost in 1951? In the year 1951, the price of a home increased to around $9,000. How much was rent in the 1930? Income and Household Rates In the 1930's the average annual income was about $1,970, and the average cost for house rent was about $18.00 per month How much did flour cost in the 1800s? How much was a house in 1860? How much did an apple cost in 1930? How much was a house in 1950? How much was a house in 1870? How much was a house worth in 1900? How much did whiskey cost in the Old West? How much did a house cost in 1899? How much was $300 1899? What was a good salary in 1920 How much did 10 grocery items cost in 1935? ie: pound of potatos, jar of hair cream, 4 apples, gallon of milk, etc

1800-1809 - Prices and Wages by Decade - Library Guides at

Prices did turn downward again in 1937, although price change from 1937 until the World War II era was generally modest. The All-Items CPI started falling after its September 1937 peak, decreasing by more than 4 percent by August of 1940 Flour Sacks for Clothes Repair, reuse, make do, and don't throw anything away was a motto during the Great Depression. Very few farm families had enough money to buy new clothes at a store. Mothers mended socks and sewed patches over holes in clothes. Clothes were recycled and reused as younger children made do with hand-me-downs 1950s Cost Of Food. Below and how much food and groceries cost in the 50's . These Prices were all taken from newspaper adds around the country . Fresh Meat and Vegetables. Apples 39 cents for 2 pounds Florida 1952 ; Bananas 27 cents for 2 pounds Ohio 1957 ; Cabbage 6 cents per poun Tuition and Mandated Fees, Room and Board, and Other Educational Costs at Penn 1930-1939 Compiled by Mark Frazier Lloyd, Director of the University Archives and Records Center, with the assistance of Nicholas G. Heavens, University Archives Summer Research Fello

1880-1889 - Prices and Wages by Decade - Library Guides at

By the late 1930s, companies began to use soluble inks that made the process much easier. Circa 1939: Workers filling colorfully printed flour sacks which housewives use to make dresses because the labels wash out, at Sunbonnet Sue flour mill Did Wheat Producers in the 1930s Make Flour Sacks To Be Fashioned Into Clothes? A viral Facebook post in April 2021 described a once common, but now widely forgotten American cultural phenomenon Find out how much that cup of coffee costs cost you the year you were born. Cost of Coffee in 1940: $0.16. Cost of Coffee in 1941: $0.17. Cost of Coffee in 1942: $0.19. Cost of Coffee in 1943: $0. Industrial milling, white flour and the birth of the processed food industry. Our rallying cry is Bake Like it's 1869. That's because, in the 1870's, the invention of the modern steel roller mill revolutionized grain milling. allowing the purest and finest of white flour to be easily produced at low cost, so every class of person. In Honor of my Grandmother's recent 90th birthday, we are going to take a look at life in 1924 for the next 9 weeks. 1924 figures Average income $2,196 Unemployment 5% New Car.

The King Arthur Flour Company marks its 225th anniversary this year. And we're celebrating by exploring some of America's favorite recipes, decade by decade, starting in 1900. Join us on this fascinating stroll through American food history. Did you know the original Toll House cookie was called a Chocolate Crunch Cookie How Much Did Things Cost in 1939? The average hourly wage in 1939 was $.30 and the average income for a household in 1939 was $1,368. Almost a hundred years ago, in 1939, a car cost around $750 and a house about $4,000. You could drive to the store for $.10 a gallon, purchase bread for $.09 a loaf, and buy milk for $.23 per gallon The war and post-war years showed price dips and stagnation, while some things cost more 100 years ago because the technology was new, like cars. Back In My Day comes courtesy of Hillarys, the interiors expert inspiring the nation with beautiful blinds , curtains, shutters and carpets Cost varied considerably among different brands of the same type of mix, and while in some cases it was greater than the comparable homemade product, in many cases, it was not more, or even less. ---Flour Mixes: Almost all are Acceptable, but some taste better and cost less than others, Consumer Reports, August 1948 (p. 355-7) [1951

Dirty 30s - Prices & Wage

Water During the Economic Depression of the 1930s. The year 1932 found the country well into a major depression. Due to loss of jobs, many people in Des Moines were unable to pay their water bills. Furnishing free water on a discriminatory basis was forbidden by state law, and funds of the Board of Water Works Trustees could not be used as a. General Mills introduced Bisquick in 1930, and then ready to use boxed flour mixes came out. In 1914, the National Research Council recommended that flour for military use be vitamin enriched. Then after the war, millers commonly added thiamine, riboflavin, niacin, and iron to household flour

Stir in the sifted flour, baking powder, lemon rind, dried fruit, almonds and brandy. Then spoon into a greased and lined tin that is 3 inches deep and 7- 8 inches wide. Put in a preheated oven at gas mark 2 or 150 for at least 2 hours until the cake is brown and a cake tester comes out clean. 140 if using a fan oven Today they cost $3.17, but would cost $6.24 if pork prices had kept up with the inflation in other products. Whole chickens cost 60¢ a pound. Now, they cost $1.03 - if you want a whole chicken instead of a boneless chicken breast. But whole chickens would have cost $4.74 if they followed inflation of other prices The aim was to ensure adequate supplies of bread, so that it did not need to be rationed. It was known as War Bread. The extraction rate rose from a peace-time level of 76 per cent in November 1916 to 81 per cent in February 1917, with admixtures of barley, oats or rye flour, and 92 per cent in March 1918, with added soya or potato flour Wonder Bread is a brand of bread which originated in the United States in 1921 and was one of the first to be sold pre-sliced nationwide in 1930. The brand is currently owned by Flowers Foods in the United States, Grupo Bimbo in Mexico and George Weston Limited in Canada, and in Pakistan by Peracha Food. [citation neede

The Food Timeline--historic food price

  1. Before that, machines played just one song or cycled through a dozen or so in order.) By 1930, 12 000 were in use; by 1935, 120 000 new jukeboxes were sold in the US alone, and their operators.
  2. On Dec. 10, 1930, the company's John D. Duff applied for a patent for an invention [that] relates to a dehydrated flour for use in making pastry products and to a process of making the same
  3. g pools at a cost of some $2.3 billion.
  4. Beginning at an ice cream shop in Cambridge, where a single-scoop cone now costs$4.25 (up 40¢ since March) and a double now goes for $5.50, the Globe traces how that ice cream was made—and why it costs so darn much lately. Starting off, the farmer..

Wheat Prices - 40 Year Historical Chart MacroTrend

  1. es in Cornwall began to be used to make baking tins
  2. The Great Depression Hits Farms and Cities in the 1930s. Farmers struggled with low prices all through the 1920s, but after 1929 things began to be hard for city workers as well. After the stock market crash, many businesses started to close or to lay off workers. Many families did not have money to buy things, and consumer demand for.
  3. Tariff Act of 1930 stopped the sugar trade. Taussig (1930) notes the Smoot-Hawley sugar tariff created losses exceeding those due to tariffs on iron, steel, textiles, and wool. The political process raised the duty from $0.18 per pound in 1922 to $0.25 in the House bill, reduced back to $0.18 by the Senate, and finally enacted at $0.21
  4. Carl Smith created the recipe for Bisquick in 1930. He was a sales executive at General Mills, and enjoyed some delicious biscuits on a train ride to San Francisco. He asked the cook how he made them, and was shown a pre-mixed blend of flour, salt, baking powder, and lard kept on ice (via Mental Floss )
  5. How much did an apple cost in 1930? Program's popularity lead to its demise But then, it became so successful that it imploded. By late 1930, corner peddling had moved so many apples that the price of apples as a commodity began to rise. Soon, the apple association was paying $2.s of apples it had once sold for $1.75
  6. A Hoosier cabinet is a freestanding kitchen workhorse that was popular in the first half of the 20th century. So much more than just a storage cabinet, this versatile piece was outfitted with a flour sifter and more. Today the Hoosier cabinet can be an efficient, functional addition to any kitchen. Kimberley Bryan

1930. Introduction of commercial bread slicers for use in large bakeries. Sliced bread appeared in Britain in 1930 under the Wonderbread label. 1933. By this time around 80% of bread sold in the US was pre-sliced and wrapped. Americans loved it so much that the expression the best thing since sliced bread was coined. 194 A flour sack, feed sack, or flour bag is a cloth sack, usually made of cheap cotton, used to store flour or animal feed. Flour sacks are often printed with simple designs and trademarks to indicate the millers and companies making or selling the flour. Many regions of the world reuse the sacks to produce clothing and household linens In the 1930s, before the outbreak of the Second World War, the population of the United Kingdom was somewhere between 46 million and 52 million. Britain imported 70% of its food; this required 20 million tons of shipping a year. 50% of meat was imported, 70% of cheese and sugar, 80% offruits, 70% of cereals and fats, 91% of butter

A TIME WHEN COFFEE COST 5 CENTS, MOVIES WERE 10 CENTS AND PEOPLE. People complain these days about the high cost of living. When I was growing up in Hartford in the 1930s, for 3 cents, we could. How Depression-Era Women Made Dresses Out of Chicken Feed. By the middle of the 19 th century, it became more cost-effective for companies that shipped commodities like flour and animal feed in. 1910. Occupation. Income. Average of all Industries. $ 574/year. State and Local Government Workers. $ 699/year. Public School Teacher. $ 492/year 1910: $3 for four people, or $0.75 per person. ($72.93, or $18.23 per person, adjusted for inflation.) 2016: $50.11 for 10 people, or $5.01 per person, as of 2015. In 1910, turkey cost 30 cents. In 1930, Buffalo, New York, supplanted Minneapolis as the nation's flour-milling capital, producing 11 million barrels to Minneapolis's 10.8 million annually. As the industry moved out of Minneapolis, the old mills fell into disuse. Many were abandoned and subsequently razed. The Washburn A Mill closed in 1965

Selected food and commodity prices (hogs, salt), 1827-1861. Measuring value. If a man's suit cost $30.00 in 1934, how much would that be in today's dollars? You can use: Purchasing power of the U.S. dollar, 1913-present. Inflation calculator, U.S. Bureau of Labor Statistics, 1913-present. A note about wartime price Flour sacks are constructed from cotton and were tightly woven. Most sacks held 50 to 100 pounds of goods. From 1929 to the early 1940's, America went through the Great Depression. Times were hard and resources were difficult to come by. Housewives become inventive, utilizing everything that came into their home

Food Groceries and Toiletries in the 1920's prices 50

Four is with us a long time now: there is archeological evidence that shows that flour was made some 30,000 years ago in the time of the Upper Paleolithic in Europe. Oldest technique for flour making was in combination of a stone mortar and pestle. The Romans made flour by grinding seeds on cone mills, combination of two stone of which one. 1825-Ten pounds of sugar cost $0.20 (1822)-One acre in a tract of land of over 400 acres cost $2.00 (Sumter, SC, 1823)-One bushel (35.2 liters) of potatoes cost $0.12 (1829 The mills missed a stage in the development of flour milling and remained the same until the introduction of the roller milling process and the desire by the American household for Minneapolis style flour. The Early Mills: What did these early mills look like? The mills has a loft or garner as it was known in England More than a marketing gimmick, Depression glass brought much-needed joy into kitchens during a particularly bleak time in American history. In just the first year after the stock market crash of. Beat the whites, separately, until light and frothy. Yes, I really did use my hand beater! But I'm switching to my stand mixer for the rest of the batter prep. Beat 8 tablespoons butter until soft and smooth. Gradually beat in 1 cup granulated sugar. Add the 2 egg yolks, beating to combine. Then add 1/2 cup milk alternately with the flour mixture

The cost of living in America has gone up about fifteen fold since the Declaration of Independence was signed in 1776. Of course, not all prices have risen at the same rate.The value of coffee has. An average workhorse to be used around the farm or ranch would also go for $150. A fine saddle horse would cost more—about $200. Harnesses for the oxen or workhorse would go for $50 or so. A saddle, depending on the type, would cost between $30-$60. If you were looking at a wagon, expect to pay $70 or more More than 30,000 miniature golf links sprang up across the country during the 1930s. Prices ranged from 25 to 50 cents per round. Workers at a button factory in New York, circa 1935. (Credit: FPG. How much was food in the 1950's? As you can imagine, food prices were very different in the 1950's compared to what they are now. You may be shocked with some of the prices. Button Text. Supermarkets were first taking off during the 1950's. There was more development of stores after the war was over because we didn't need to send food over seas. During the Great War, agricultural production was way down in the European countries where the fighting was taking place, demand for food was high and prices paid for grain rose dramatically. In 1913, U.S. farmers harvested more than 50 million acres of wheat (with an average yield of 15.2 bushels per acre), and got $0.79.9 per bushel for the crop

Below I have listed some prices typical for that era. Of course there were regional differences and many families still grew their own produce and raised their own vegetables. But these numbers will give you a rough idea. (13) 1911-20 (6) 1921-1930 (6) 1930's (1) 19th century Easter (1) entertainment (2) flour (1). The 1930's Flour Sack, by Colleen B. Hubert. In that long ago time when things were saved, when roads were graveled and barrels were staved and there were no plastic wrap or bags, and the well and the pump were way out back, a versatile item, was the flour sack. Pillsbury's best, mother's and gold medal, to Coffee Prices - 45 Year Historical Chart. Interactive chart of historical daily coffee prices back to 1969. The price shown is in U.S. Dollars per pound. The current price of coffee as of July 12, 2021 is $1.5400 per pound. Show Recessions Log Scale This Is What Life In Kentucky Looked Like In The 1930s. WOW. Kentucky life in the 1930s was a lot different than what it is nowadays. Everything was simpler, yet harder at the same time. Most work was done by hand and tool, and automobiles were for the wealthy. The middle class and poor utilized horses, mules and donkeys with wagons, or they.

We Found Grocery Prices for the Year You Were Born Taste

During the 1930s, the general public was unable to afford the niceties of life. People who were able to hang onto jobs often had their hours cut, and the rest lived in fear of job loss. Many lost their life savings when banks collapsed. Many businesses failed as a result of the harsh economic conditions The first important American mill to use rollers was Washburn's in 1878. The main Pillsbury mill, in 1884, had a daily flour capacity of 5,000 barrels, using a steam-powered, automatic, all-roller, gradual-reduction system. Minneapolis flour shipments rose from 5 million to 10 million barrels between 1884 and 1894 3 Most research on the costs of transportation has focused on freight rates and the impact of declining rates on the volume of freight shipped domestically and abroad. There has been much less research on changes in passenger fares and their impact on travel. Fishlow and Barger (1951 Average Retail Prices in Great Britain and Northern Ireland at 1st May, 1930, and 1st May, 1931, as calculated from returns supplied to the Ministry of Labour. (Note: The prices relate to the kinds and qualities usually bought by the working classes.) —— Average Reatail Price: Fall between 1st May, 1930, and 1st May, 1931. 1st May, 1930.

Retail Prices of Selected Foods in U

Making a definitive statement about the cost of living in Victorian England is difficult, particularly in the last half of the century, because the economy went through a long period of growth, followed by slumps at the end of the nineteenth century.A worker in 1870 might make 150% what a worker in 1850 made, but because different prices had increased at different rates, the actual buying. 1930s Traditions & Facts: The Priscilla and Elvis Presley married in December of 1966, their six-tier wedding cake became an icon and cost $3,200 — roughly $22,000 in today's economy 1. Depression Bread. Ingredients: 4 cups flour 2 cups warm water 2 Tbsps. yeast. Instructions: Pour flour into a large bowl and create a hole in the center. Pour the yeast and warm water in the. Eggs cost 61 cents per dozen in 1955, the year that also saw the first franchised McDonald's open; it sold a double-patty hamburger for 15 cents and fries for 10 cents. Disneyland also opened in 1955, as did the first Waffle House; 1955 also saw the release of the first microwave oven for home use; it cost about $12,000 in modern dollars Half bag flour 0 1 . Pint of porter (beer) 0 1¾ . Loaf 0 2½ . Other items 0 8¼ . Total 5 0 . Standard working-class family budget of 22s 6d per week in 1904, printed in the Cooperative Wholesale Society People's Year Book, 1922. s d . Bread and Flour 3 7 . Meat 4 5½ . Fish 0 11¾ . Bacon 0 11½ .

Prices of a family budget of staple foods, fuel and

Style: Hoosier cabinets have distinct features like a deep lower compartment for pots and pans, a porcelain workspace or shelf in the middle, and a shallow upper cabinet, according to eHow. It should have built-in pieces like flour sifters, spice racks, dish racks, and drawers lined with tin for bread. Type of wood: According to William Austin. Take-home pay in 2015 vs. 1915. Census Bureau data show that the median household income, measured from 2009 to 2013 (the most recent data available), is $53,046. Back in 1915, two years after.

1930 Sliced Bread Across America. In 1912, Otto Rohwedder, an inventor in Missouri, began working on a machine to slice whole loaves of bread. Eighteen years later, Continental Baking used his. An online calculator shows you how much prices have changed over the years in your part of the UK. For example, the average cost of a house in Wales in 1917 was £195, which would be £15,249 in. Working out the cost in today's terms isn't the whole story. You also have to think about how much people earned. People were a lot poorer in the 1950s. Average wages increased from around £5 in 1950 to £9 in 1959. Allowing for inflation, these figures are £125 and £150. Today average weekly earnings are more than £500

Sirloin steak: $.77 lb. Kraft Mayonnaise - quart jar: $.62. Food and Groceries cost in the 1950's These are some of the things you may have seen advertised Below and how much food and groceries cost in the 1950's. American Cheese 45 cents per pound. Apples 39 cents for 2 pounds. Bananas 27 cents for 2 pounds. Box of Chocolates $1.86 for 1lb The Cost of Living. Much more variable was the real wage or cost of living experienced by most Londoners. Some items were much more expensive than their modern equivalents. In the eighteenth century, for instance, clothes in particular represented a much higher proportion of normal spending than they do now. A man's suit could easily cost £8. Popular toys of the 1930's and 1940's included Yo-Yo's, wooden wagons, pick-up sticks and bolo bats, which are wooden paddles with rubber balls attached by an elastic string. These could cost anywhere from 10 to 25 cents. Bicycles were also popular, and some children made their own scooters from orange crates and roller-skate wheels The Untold Truth Of Cheez-It Crackers. Cheez-Its have been a fixture in the world of convenient, prepackaged snacking for nearly 100 years (that's a whole lotta cracker chomping). Whether in your cafeteria's vending machine or your mom's junk food pantry, they were and continue to be a cheesy, crunchy presence Strong Bread & Speciality Flour. shelf. £ 1.80. £1.80/kg. Add Allinson Strong White Bread Flour 1Kg add Allinson Strong White Bread Flour 1Kg to basket. £1.00 Clubcard Price Offer valid for delivery from 30/06/2021 until 20/07/2021. Clubcard Price

Great Depression, The_collapse_of_agriculture, economic

Growth of the Lumber Industry, (1840 to 1930) Mississippi's abundant virgin forest had long been a natural resource for American Indians. And to the early 19th-century settlers from Europe and America's east coast, the softwoods and hardwoods provided material for building homes, furniture, farm implements, and tools A typical ration included flour, pork, split peas, corn meal, molasses, and cocoa. It provided for only about half of a person's nutritional needs. The government did not give more partly because it had very little money to spare during the Depression; by 1933 it was already spending more than $1 million on relief payments annually 1930-1939: 1940-1949: Talk: if they often find it hard to buy a loaf of bread they ought to be pleased because the loaf of bread and the bag of flour they do not buy means that much more for. Grocery Stores and Supermarkets. Schloesser & Co. Grocery, 1908. Supplying Chicagoans with a basic necessity, the retail food industry has not experienced the rise, decline, and renaissance that other industries in the area have seen; instead, it has steadily grown with the population. It has seen the passing of the public market, the decline.

During the 1930s, Flour Sacks Were Printed With Patterns

2. A rapid fall in Australian export prices, which, in gold, had declined by the end of 1931 to about 32 per cent. of the 1927 - 28 level, and to 58 per cent.even in Australian currency; while, at the same time, interest obligations remained fixed in sterling for the most part, and import prices fell very much less than export prices. 3 Walmart, for example, sells more than 20 brands, with prices ranging from $2.50 for a five-pound bag of Gold Medal Flour to as much as $8 for a 25-pound bag of their Great Value brand. 50-pound wholesale bags, which are commonly found at restaurant supply stores and wholesale clubs, can cost close to $10 to $15 each Vintage Etch-A-Sketch and other old-school toys from Ohio Arts. The first vintage Etch-A-Sketch toy was made back in 1960. It was a big seller from early on, and over the years, Ohio Art made several other creative, artistic toys - such as those shown here. 4 weeks ago. Author Click Americana Antique Hoosier Cabinet Values. The value of a Hoosier cabinet is determined largely by the condition of the piece and the presence of the original accessories. While all-wood examples in perfect condition can fetch nearly $2,000, those requiring some restoration work may cost as little as $200. In 2020, this oak Sellers Hoosier cabinet in good. BUSINESS, RETAIL. The segment of the economy that sells directly to the consumer diverse goods such as food, clothing, furniture, appliances, medicines, cosmetics, building materials, and automobiles and supplies, has employed annually 13-16% of the Cleveland area's workers during the 20th century